Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyslij !
Wyslij !
Wiadomość została wysłana ^^
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Napisz do mnie !

Psie serce 

Rosyjski lekarz, pisarz i dramaturg. Twórca Mistrza i Małgorzaty, jednego z najważniejszych dzieł literackich XX wieku. 

 

Michaił Bułhakow urodził się jako najstarsze dziecko historyka religii i profesora Kijowskiej Akademii Duchowej A. Iwanowicza i prowadzącej stancję w Kijowie W. Michaiłowny z domu Pokrowskiej. Pisarz miał sześcioro rodzeństwa: Wierę, Nadieżdę, Warwarę, Mikołaja, Iwana i Helenę. Mimo skromnych warunków materialnych rodzina Bułhakowów interesowała się teatrem i muzyką. Michaił Bułhakow kształcił się w Pierwszym Kijowskim Gimnazjum, a od 1909 roku studiował medycynę na Imperatorskim Kijowskim Uniwersytecie św. Włodzimierza. 

 

W 1916 roku ukończył studia i został zmobilizowany do wojska oraz skierowany do miejscowości Nikolskoje w guberni smoleńskiej. 

 

W 1921 roku zamieszkał w Moskwie - pracował między innymi jako reporter, kronikarz, urzędnik oświatowy. Pisywał korespondencje i felietony do różnych gazet. Debiutem literackim były autobiograficzne Notatki na mankietach. Kolejno powstawały Diaboliada i Biała gwardia, która niebawem zwróciła uwagę krytyki. Oprócz pochwał pojawiły się również opinie negatywne. Pierwszym płodem literackim było autobiograficzne  opowiadanie Morfina ukończone w 1927 roku. Rok 1919 to praca nad Zapiskami młodego lekarza.

 

Pisarz był także utalentowanym aktorem. 

 

Zmarł 10 marca 1940 roku. 

 

Twórczość: 

 

Powieści: 

 

Biała gwardia - "Biała gwardia" to książka ukryta gdzieś na poboczu szlaku, którym trafiają do świata literatury - kolejne pokolenia czytelników urzeczonych "Mistrzem i Małgorzatą". A przecież to wielka powieść - najbardziej typowa dla Bułhakowa, a na pewno najbardziej zakorzeniona w jego życiu. "Mistrz i Małgorzata" ulepiona jest z wizji, wiary i lęku: "Biała gwardia" utkana jest bez reszty ze wspomnień. To powieść o kilku tygodniach w śnieżnym, ogarniętym wojną domową Kijowie. O męskiej przyjaźni i braterskiej miłości; także o radości, euforycznej i straceńczej, jaka zdarza się młodym ludziom w przeddzień walki, kiedy jeszcze nikt nie zginął i nikt nie zwinął się w kłębek podczas przesłuchania. Tacy są ci wszyscy dwudziestokilkuletni dekabryści i Kolumbowie, filomaci i studenci z Krakowskiego Przedmieścia w roku akademickim 1967 / 68. Takie jest również rodzeństwo Turbinów oraz ich przyjaciele, inteligenci i studenci przemienieni przez wojenny czas w młodych oficerów. Jest to wreszcie oda na cześć Miasta - miasta otaczanego przez autora taką czcią, że jego nazwy nie wymienia na tych kartkach ani razu. Dla nadwiślańskich czytelników, którym bliska jest myśl o polsko - ukraińskim braterstwie broni w roku 1920, kłopotliwa może być niechęć, z jaką autor traktuje Petlurę i jego chłopske oddziały. Ale powieściowy Semen Petlura nie jest postacią historyczną z krwi i kości, lecz. figurą, w którą autor wkłada całą swą odrazę inteligenta do ludzkiej szarańczy. wszelkiej barwy, niszczącej jego Rosję.  

Powieść teatralna - Opowieść o młodym dramaturgu - debiutancie, który, usiłując przedrzeć się ze swoją sztuką na scenę, zmaga się ze zbiurokratyzowaną machiną życia teatralnego. W powieści pobrzmiewają akcenty autobiograficzne - Bułhakow przecież miał ustawiczne kłopoty z publikacją swych książek - a przedstawione w krzywym zwierciadle środowisko ludzi teatru tworzy swoistą atmosferę życia teatralnego w Moskwie lat trzydziestych. 

Mistrz i Małgorzata - Akcja powieści przebiega w dwóch płaszczyznach miejsca i czasu. Wątek tytułowy ( miłość Małgorzaty Nikołajewny i Mistrza ) jest snuty i przeplatany z równoczesnym oraz równoważnym wątkiem wizyty Szatana i jego świty w Związku Radzieckim, a większość opisywanych zdarzeń ma miejsce w Moskwie lat 30. XX wieku. Wątek historyczny ( losy Poncjusza Piłata, tytułowego bohatera powieści napisanej przez Mistrza, skupione wokół  procesu i kaźni wędrownego proroka Jeszui - Ha - Nocri ) nawiązuje tematycznie do niektórych wątków biblijnych, ma formę apokryficznej powieści w powieści, osadzonej w Judei ( głównie Jerozolima ) czasu panowania cesarza Tyberiusza i przedstawianej fragmentarycznie przez różne źródła narracyjne ( opowiadanie Szatana, sen Iwana Bezdomnego, oraz lektura rękopisu przez Małgorzatę ).  

 

Opowiadania: 

 

Notatki na mankietach 

Zapiski młodego lekarza

Morfina

Czerwona korona 

Diaboliada

Fatalne jaja

Psie serce 

 

Sztuki teatralne:

 

Dni turbinów

Mieszkanie Zojki 

Szkarłatna wyspa

Bieg 

Zmowa świętoszków 

Adam i Ewa

Błogostan

Ostatnie dni 

Batum 

Iwan Wasiljiewicz 

 

Wykaz Recenzji :

 

 

Michaił Bułhakow 

Książkowy Świat...