Napisz do mnie !
Polski pisarz, tłumacz i malarz. Autor książek poetyckich, powieści i opowiadań.
Jego matką jest Anna Karpińska - Dehnel, malarka, ojcem zaś Jacek Dehnel, inżynier.
Jako prozaik zadebiutował zbiorem opowiadań Kolekcja, nagrodzonym w 1998 romu w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca. W 2004 roku zadebiutował jako poeta tomem wierszy Żywoty równoległe za który otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Jego powieść Lala z 2006 roku przyniosła mu znaczną popularność oraz nominację w 2007 roku do Nagrody Angelus i w 2009 roku do Europejskiej Nagrody Literackiej. Powieść Matka Makryna z 2014 roku trafiła do finału nagrody Nike.
Twórczość:
Poezja:
Żywoty równoległe, Kraków, Zielona Sowa 2004
Wyprawa na południe, Tychy, Teatr Mały, 2005
Wiersze, Warszawa, Lampa i Iskra Boża, 2006
Brzytwa okamgnienia, Wrocław, Biuro Literackie 2007
Ekran kontrolny, Wrocław, Biuro Liteackie 2009
Rubryki strat i zysków, Wrocław, Biuro Literackie 2011
Języki obce, Wrocław, Biuro Literackie 2013
Seria w ciemność, Wrocław, Biuro Literackie 2016
Serce Chopina ( poemat ), Wrocław, Biuro Literackie 2018
Najdziwniejsze, Wrocław, Biuro Literackie 2019
Proza:
Kolekcja, Gdańsk, Marpress 2019 - debiut prozatorski tak obecnie popularnego Jacka Dehnela, będący zbiorem opowiadań nagrodzonych w konkursie literackim Miasta Gdańska w 1998. O swojej książce autor pisze: "...podobnie jak w szufladzie zbieracza z krew i kości znaleźć można obok siebie rzeczy tak rozmaite, że ich współistnienia nawet sobie nie wyobrażaliśmy, tak i tu każda strona tytułowa pozwala dotrzeć do zupełnie innych światów, pomiędzy którymi trudno się doszukiwać jakichkolwiek pomostów. Pozostawiam Państwu moje szuflady otwarte na oścież - zapraszam do grabieży i plądrowania."
Rynek w Smyrnie, WAB 2007 - "Rynek w Smyrnie" Jacka Dehnela, autora znakomitej "Lali" to zbiór sześciu opowiadań z lat 1999 - 2002 , poruszających i przewrotnych, z których wyłania się obraz zaczarowanego, utkanego ze szczegółów pozornie nieistotnych gestów, zapachów, smaków i barw. Wszystko zaczyna się tu zwyczajnie - wakacje we Włoszech, jazda warszawskim autobusem, oczarowanie marmurową rzeźbą... Ale potem spod powierzchni wyzierają niezwykłość i magia, albo toczący rzeczywistość rozkład, fakty odsłaniają swoje prawdziwe znaczenie, a wydarzenia przybierają obrót zupełnie niespodziewany. Młodzi kochankowie wkraczają niebacznie w strefę skażoną epidemią samotności, niedoszły ksiądz, malujący ściany burdelu w psychodeliczne kwiaty i ptaki, zostaje kochankiem wszystkich pracujących tam prostytutek, a wśród pozostawionych przez zmarłą ciotkę rzeczy odnajduje się zamknięty w tekturowym pudełku koniec świata...
Balzakiana, WAB 2008 - Nowa książka Jacka Dehnela, to zbiór czterech mini powieści, zainspirowanych pisarstwem autora "Komedii ludzkiej". Tematem tych historii są ludzkie tęsknoty, żądze i resentymenty, tłem zaś burzliwie zmieniająca się Polska kilku ostatnich dekad. Czy małżeństwo nadal bywa transakcją handlową? Jak zbić fortunę w dworcowym punkcie gastronomicznym i jak dać się z niej ograbić "zaradnej" rodzinie? Czy dobrymi manierami można zarobić na życie, a próżna artystka, marząca o powrocie na estradę, musi paść łupem cynicznego oszusta? Dehnel bezlitośnie obnaża ludzkie słabości, ale też pochyla się nad swoimi bohaterami z czułością. Nad bogaczami bez klasy i biedakami z klasą, a także nad tymi, którym nie brakuje niczego. Oprowadza przez warszawskie i gdańskie zaułki, zagląda do kawiarnii i mieszkań, w których toczą się towarzyskie gry i rozgrywają rodzinne dramaty. Bogactwo charakterów, błyskotliwy dowcip. i szeroka panorama społeczna sprawiają, że "Balzakiana" to psychologiczno - obyczajowy majstersztyk. Ludzka natura niechętnie podlega zmianom, zdaje się mówić Dehnel. Żądza zysku i sławy pchają nas dziś do działania tak samo jak w czasach wielkiego Balzaka.
Fotoplastikion, WAB 2009
Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya, WAB 2011 - Ojciec, syn i wnuk: trzy monologi opowiadające wspólną historię. I jedno arcydzieło: wymalowany na ścianach podmadryckiej samotni, Domu Głuchego, monumentalny cykl Czarnych obrazów, który jest kluczem do tego, co zdarzyło się między Francisco, Javierem i Mariano, a co do dziś zdarza się w niejednej patriarchalnej rodzinie.Powieść Jacka Dehnela, jednego z najgłośniejszych pisarzy młodego pokolenia, to przejmująca opowieść o życiu w cieniu geniusza. O niszczącej presji, jaką na syna wywiera potężny i despotyczny ojciec. Francisco Goya na początku XIX wieku jest u szczytu sławy i u progu starości. Maluje dużo dla dworu królewskiego, ale zlecenia spływają z całej Hiszpanii. Czas dzieli między pracę, polowania i podboje miłosne. Nie gnuśniej nawet, gdy po ciężkiej chorobie traci słuch. Jednak Francisco nie rezygnuje, chce ukształtować Javiera na swój obraz i podobieństwo. Decyduje nawet o jego ożenku, a potem zaczyna podejrzanie kokietować synową. Może we wnuku geniusz malarski znajdzie swoje wcielenie? Saturn to rewers biografii wielkiego artysty, który przez życie "idzie, skacząc po górach", ale w jego domu częściej panują smutek, samotność i frustracja. Dehnel pokazuje , że genialny malarz to zarazem fanfaron i mitoman, przepełniony pychą i żądzami. Zastosowany w książce wielogłos narracyjny dla obraz edypalnego konfliktu, który dzieli Goyę i jego potomków.
Wykaz Recenzji :