"Dzień mrówek "

Bernard Werber

 

Dzień mrówek 

 

 

Mrówki zapewne wielu osobom kojarzyć się będą z maleńkimi i nieco uciążliwymi istotami, które należy zwalczać środkiem owadobójczym. Nielicznym mogą kojarzyć się również z pracowitymi istotami tworzącymi własną odrębną "cywilizację". W moim odczuciu mrówki są ciekawymi choć maleńkimi istotami. Powieść Bernarda Werbera, a właściwie już drugi tom z cyklu "Trylogia mrówcza" również dotyczy mrówek , ich społeczności oraz społeczności ludzkiej. Nie może zabraknąć również odrobiny filozofii reprezentowanej przez pewnego naukowca zafascynowanego mrówczą społecznością. Jednakże ... czy rzeczywiście powieść Bernarda Werbera zasługuje na uwagę?  

 

 

Opis

 

 

Trzech braci Salta ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Sprawę zaczyna badać policjant Melies oraz dziennikarka Laetitia Wells. Początkowo policjant nie znajduje porozumienia z dziennikarką a nawet dochodzi między nimi do konfliktu; ponadto nie do końca zostało wyjaśnione zaginięcie Jonatana Wellsa i pozostałych osób. Tymczasem głęboko pod ziemią toczy się walka między kilkoma gatunkami mrówek, które starają się chronić swoje terytorium. Niebawem mrówki zaczynają się porozumiewać z tajemniczymi Palcami, które dla niektórych mrówek zdają się być nawet bogami. 

 

"Dzień mrówek", jak sam tytuł wskazuje, jest kontynuacją trylogii autorstwa Bernarda Werbera, a zarazem pasjonującą opowieścią o życiu i zwyczajach tych maleńkich stworzeń. W powieści nie może zabraknąć filozoficznych rozważań na temat mrówek w postaci notatek, które wyszły spod pióra pewnego naukowca. Jego rozważania, spisane w formie encyklopedycznych notatek, wydają się być tak samo interesujące jak życie mrówek. Na uwagę zasługują również zagadki przedstawione w powieści Bernarda Werbera, które są niczym innym jak matematyczną ( i filozoficzną ) łamigłówką mające niebagatelne znaczenie w całej powieści. Ciekawy wydaje się również wątek niewyjaśnionego morderstwa trzech braci. Początkowo uważano, że bracia Salta zmarli ... ze strachu. Policja zdaje się być daleka od rozwiązania zagadki tożsamości mordercy a pomiędzy Meliesem a Laetitią Wells dochodzi do sprzeczek i nieporozumień. 

 

Po uważnej lekturze książki doszłam do wniosku, iż życie mrówek jest niemalże tak samo ciekawe jak życie ludzi. Mrówki słyną głównie z pracowitości oraz z tego, iż tworzą uporządkowaną społeczność. W odróżnieniu od ludzi mrówki były dobrze zorganizowane i solidaryzowały się ze sobą. Jedna z mrówek będąca w kontakcie z człowiekiem podsumowała dobitnie żywot ludzki: "Wasza wiedza podstawowa jest przestarzała. Przeszłość uniemożliwia wam patrzenie w przyszłość. Dawne sukcesy nie pozwalają wam osiągać nowych dzisiaj. Dawna chwała jest waszym najgorszym wrogiem. Widziałam tych naukowców w telewizji. Powtarzają w kółko dogmaty. W szkołach ogranicza się wyobraźnię dzieci sprawozdaniami z zastygłych na zawsze doświadczeń. Następnie każecie studentom zdawać egzaminy, chcąc w ten sposób upewnić się, że nie będą próbowali modyfikować owych doświadczeń."

 

Narracja prowadzona jest zarówno z perspektywy mrówek jak i ludzi. Możemy poznać bliżej to w jaki sposób mrówki postrzegają ludzi i jak ludzie postrzegają mrówki. 

 

Podsumowanie 

 

Uważam, iż jest to ciekawa powieść, gdyż przedstawia życie mrówek z nieco innej perspektywy. Możemy zaobserwować zwyczaje mrówek i ich codzienne zmagania między sobą.Mrówki ukazują się nie jako odrębne jednostki a jako mrówcza społeczność, której celem jest między innymi ochrona swojego terytorium. Co więcej oprócz życia mrówek możemy poznać życie innych niegdyś zaginionych osób nieco uzależnionych od mrówek. Ludzka społeczność widziana oczami mrówek zdaje się być daleka od ideału, lecz zostaje przez nie doceniona za kulturę. W powieści pojawiają się też ( wspomniane już ) encyklopedyczne notatki przesiąknięte filozofią, która jest warta uwagi. Serdecznie polecam tę powieść osobom zafascynowanym zarówno fantastyką  jak i filozofią i matematyką. 

Tytuł oryginału: Les Jour Des Formis

Tłumacz: Marta Olszewska

Kategoria: Fantastyka / fantasy / science fiction 

Wydawnictwo: Sonia Draga

Data wydania: 2015

Liczba stron : 448 

Moja ocena: 

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyslij !
Wyslij !
Wiadomość została wysłana ^^
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Napisz do mnie !

Dołącz do naszej społeczności !

Kliknij mnie

Wyświetl mój profil

Cześć Nazywam się Justyna Jabłońska i to ja jestem odpowiedzialna za ten "chaos" któremu na imię 

moichksiazekswiat :)

  O mnie

 

 Właśnie czytam 

Książkowy Świat...