Moja ocena:
Napisz do mnie !
Wstęp
Z czym może kojarzyć się mitologia? Czy jest to tylko zbiór mitów opartych na niepewnych powieściach lub legendach? A może jest to podstawowy fundament kultury danego narodu? Jak dotąd najbardziej znanymi mitami są mity greckie i rzymskie. Nie sposób pominąć nieśmiertelną postać Zeusa, Hery, Afrodyty czy Marsa i Ateny, które są ikoną greckiej ( lub rzymskiej ) kultury. W odróżnieniu od mitologii słowiańskiej mitologia grecka i rzymska cieszy się większym uznaniem. A szkoda bo mitologia słowiańska też zasługuje na niemałą uwagę.
Jednakże do moich rąk trafiła powieść opierająca się na mitologii nordyckiej, która także warta jest uwagi. Autorem tej powieści jest Radosław Lewandowski, z którym nie miałam wcześniej do czynienia. Ów autor wykazał się niezwykłą pomysłowością tworząc tę nietuzinkową historię i samych bohaterów. Fabuła powieści z niezwykłą dokładnością nawiązuje do mitologii nordyckiej a akcja powieści toczy się na przemian współcześnie i wiele stuleci wstecz. Zatem pomysł na fabułę wydaje się ciekawy i wręcz skłania do sięgnięcia po literaturę nordycką.
Opis
A zatem ... bohaterami powieści są między innymi studenci żądni przygód oraz ich profesorowie. W tle tej historii jawi się mitologia nordycka i w pewien sposób związany z nią tajemniczy skarb. Nie może zabraknąć przeszkód, na które napotykają bohaterowie - jak choćby tajemnicza organizacja czyhająca niemal z każdej strony na studentów. Studenci mają niemały problem - stoją przed intrygującym wyzwaniem w postaci licznych zagadek i nordyckich tajemnic.
Niedoświadczeni młodzi studenci szykują się na wyprawę na Islandię - oczywiście pod czujnym okiem profesora i dziekana. Nie obyło się wcześniej bez zawiłych zagadek mających na celu sprawdzenie studentów. Mogłoby się wydawać, iż studenci pełni pasji i zaangażowania są również odpowiednio przygotowani do zagadkowej wyprawy. Nie obędzie się bez kłótni i nieporozumień, zwłaszcza że młodzi ludzie sprawiają też wrażenie osób nieco naiwnych i niezbyt doświadczonych przez życie.
Konrad, Zuza, Karol i inni uczestnicy wyprawy - muszą stawić czoła licznym niebezpiecznym wyzwaniom, które mogą czyhać na każdego z uczestników.
Cała ta historia jest podzielona na dwie odrębne części : jedna część dotyczy czasów współczesnych a druga część odnosi się do czasów niemal zamierzchłych. I taki układ tej opowieści wydaje się bardzo czytelny i przejrzysty. Nie ma miejsca na chaos ani zbędnych dygresji. Sam język powieści jest całkiem poprawny - widać, że autor zadał sobie niemało trudu, aby całokształt powieści wypadł dobrze.
Wrażenia
"Klucze do Helheimu" to niezwykle ciekawa opowieść oparta na mitach i wierzeniach nordyckich. Bohaterami są oczywiście żądni przygód młodzi studenci, którzy za wszelką cenę chcą odnaleźć pewien drogocenny skarb. Po przeczytaniu tej powieści pierwsze skojarzenia związane były z innymi powieściami takimi jak "Percy Jackson i bogowie olimpijscy" oraz "Igrzyska śmierci" Suzanne Collins. Podobnie jak w tamtych powieściach tak i w tej można dowiedzieć się o przygodach młodych ludzi oraz o tajemniczych wierzeniach dawnych ludów. Autor tej powieści ukazał nie tylko przygody studentów ale też zawarł w przystępny sposób informacje odnoszące się do wierzeń z krajów skandynawskich połączone z fikcją literacką.
Co ciekawe w powieści nie może zabraknąć też zawiłych zagadek oraz obcej terminologii, która tylko potęguje ciekawość. Autor bardzo dokładnie przedstawił mityczny świat nordyckiego ludu i połączył to z odrobiną fantazji.Wiedza autora na temat nordyckich mitów wydaje się tak samo imponująca jak i wyobraźnia. Całokształt powieści prezentuje się bardzo dobrze.
"Klucze do Helheimu" to opowieść, która pozwala rozbudzić wyobraźnię i odkrywać mitologie nordycką na nowo. Dzięki zagadkom oraz dzięki bogatej terminologii nordyckiej czytelnik może śmiało zapoznać się ( choćby w niewielkim stopniu ) z wierzeniami ze skandynawskich krajów.
Jak na powieść przygodową ta książka wypadła znakomicie; między innymi dlatego, iż język powieści jest bardzo przystępny w odbiorze. Mimo iż powieść może być kierowana do młodszych osób to w moim przekonaniu starsze osoby również mogą sięgnąć po tę książkę.
Podsumowanie
Po uważnej lekturze doszłam do wniosku, iż ta powieść zalicza się do tych, do których będę wracać nieraz. Każdy szczegół w tej książce wydaje się starannie dopracowany i dokończony a i styl w jakim została napisana książka pozwala na zapoznanie się w zupełności z tą lekturą.
Uważam, że mitologia nordycka jest niemniej ciekawa od mitologii słowiańskiej czy greckiej i rzymskiej. Tajemniczy bogowie, wikingowie, niezbadane skarby - to wszystko zapowiada się ciekawie.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję autorowi, Radosławowi Lewandowskiemu.
Klucz do Helheimu
Tytuł oryginału: Klucz do Helheimu
Kategoria: Powieść przygodowa
Wydawnictwo: HDK Lewandowska
Data wydania: 2024
Liczba stron : 360
Dołącz do naszej społeczności !
Klucz do Helheimu
Radosław Lewandowski
Właśnie czytam
Cześć Nazywam się Justyna Jabłońska i to ja jestem odpowiedzialna za ten "chaos" któremu na imię
moichksiazekswiat :)
O mnie